Alman ve Türk Devleti arasındaki kirli ilişkileri protesto edelim!

28-29 Eylül tarihleri arasında T.C. Başkanı Diktatör Erdoğan Almanya’ya geliyor. İki ülke arasında yaşanan sorunların konuşulacağı ifade edilen buluşmada, Erdoğan Devlet töreniyle karşılanacak. Bu buluşma Alman Devletinin demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk vb. gibi degerleri ayaklar altina alan Diktator erdogana destek demokrasiye zarar vermektedir.

24 Haziran da muhalif güçlerin baskı ve terörle susturulmaya çalışıldığı, adil koşullardan uzak gerçekleşen seçimlerle diktatörlüğünü ilan eden Erdoğan, Türkiye de tam bir faşist diktatörlük inşa etmekte.

15 Temmuz 2016 dan buyana yüzlerce basın ve yayın kuruluşu yasaklanmış, 160 dan fazla gazeteci tutuklanmış, binlerce insan sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalar nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmuş, düşünce ve basın özgürlüğü adına ne varsa yok edilmiştir. Halklarin tarihini ve insanlik degeri olan dogayi  tahrip etmekte, Bugün medyanın %95 diktatör Erdoğan’ın denetimindedir.

Başta HDP olmak üzere Erdoğan’a muhalif olan politik partilere yönelik baskı-terör ve susturma politikaları artarak devam etmektedir. Bugün 10 binden fazla HDP üyesi, Milyonlarca insanın oyu ile seçilen Selahattin Demirtaş, Fiğen Yüksekdağ , Gültan Kışanak, Enis Berberoğlu, Eren Erdem gibi politikacılar, milletvekilleri, belediye başkanları tutukludur. 230 bin civarında tutsağın bulunduğu hapishanelerde, siyasi tutsaklara her türden işkence uygulanmaktadır. Sağlığı bozulan tutsaklar ölüme terk edilmektedir.

Kürt Halkı’nın özgürlük mücadelesi her türden savaş aracıyla, katliamlarla bastırılmaya çalışılmakta. Milyonlarca Alevinin  inanç özgürlüğü yok sayılarak, alevi inancından insanlar üzerinde baskı ve terör sürekli artırılmakta. Türkiye halklarının demokrasi mücadelesinde kazanmış olduğu kısmi haklar bir bir yok edilerek, dinci-şeriatçı yaşam biçimi dayatılmaktadır. Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz her gün artmakta ve suçlular devlet tarafından korunmaktadır.  Aynı şekilde, LGBTİ’lere yönelik şiddet politikası devlet eliyle uygulanarak, yılda onlarca insan katledilmektedir.

Tayyip Erdoğan dönemi Türkiye tam bir ucuz işgücü ülkesi olmuştur. İşçilerin çalışma koşulları sürekli kötüleşmiş, taşeronluk sistematik hale gelmiş, grevler işverenler lehine sürekli yasaklanmış, iş güvencesi yok edilmiş, 16 yıldır uygulanan Neo-Liberal politikalar sonucu, her şey özelleştirilmiş ve kamu malları tekellere peşkeş çekilmiştir. AKP iktidarı döneminde 22 binden fazla işçi iş kazalarında yaşamını yitirmiştir. Sendikalar tamamen işlevsizleştirilmiş, 200 binden fazla insan kararnamelerle işini kaybetmiştir. Uygulanan ekonomik politikaların sonucu olarak, seçimlerden buyana halk %25 daha fakirleşmiştir.

İŞİD gibi gerici-cihadist örgütleri destekleyerek, saldırgan ve yayılmacı dış politikasıyla başta Suriye olmak üzere bölgenin kan gölüne dönmesinde Tayyip Erdoğan’ın rolü büyüktür. Ve savaş politikalarında ısrar etmektedir. Afrin işgal edilerek, şeriatçı güçlere teslim edilmiştir. Erdoğan bu politikalarıyla Türkiye halkları ve bölge halkları için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Bizler; Almanya da yaşayan Türk-Kürt-Asuri-Ermeni-Laz-Çerkez-Arap kökeninden ve alevi-sunni -Hıristiyan-Ezidi inancından ve inanmayanlar olarak, Tayyip Erdoğan’ın faşist uygulamalarını asla kabul etmeyeceğiz. Demokrasi mücadelesi veren Türkiye halklarının yanında olacağız ve demokrasi mücadelesini tüm olanaklarımızla destekleyeceğiz. Almanya’nın Diktatör Erdoğan’ı devlet törenleriyle ağırlamasını şiddetle protesto ediyoruz. Alman halkını ve demokratik kamuoyunu Alman devletinin Erdoğan’ın suç ortağı olmasını protesto etmeye çağırıyoruz.

Almanya ve Türkiye arasında yapılacak görüşmeler de esas olarak, Almanya’nın ticari ve asgari yatırımlarının koşulları konuşulacaktır. Alman Tekellerinin daha fazla kazanması, Almanya’nın bölgede asgari ve politik etkisini artırmasının olanakları üzerinden pazarlıklar yapılacaktır.

Senelerdir Türkiye ye silah satan, Erdoğan’a kendi çıkarları için ekonomik-politik destek veren Alman devleti, Türkiye de yaşananlardan kendisini azade tutamaz. Hükümet yetkililerinin kamuoyuna insan hakları, demokrasi söylemleri dile getirip, kapılar ardında silah satışlarını- Alman tekellerinin yatırımlarına en azami kar elde etmenin pazarlıklarını yaptığı bilinmekte. Almanya Türk devletiyle iş birliği yaparak, Almanya’daki Erdoğan karşıtlarına karşı baskı ve şiddet uygulamaktadır. Özellikle de karşılıklı yapılan ziyaretlerden sonra demokratik, ilerici kurumlara yönelik saldırılar ve tutuklamalar daha da artırılmaktadır. Bunun sonucu olarak Almanya’da onlarca Türkiyeli ve Kürdistanlı ilerici insan tutuklu bulunmaktadır.

Bunun için, yerli-göçmen tüm demokrasi güçleri olarak, alman devletinin silah satışlarını durdurması, Erdoğan’a ekonomik-politik destekten vazgeçmesi, Erdoğan’ın Almanya’daki uzantıları olan örgütlerle işbirliğine son vermesi, Almanya’daki muhalif güçler üzerindeki baskılara son vermesi için mücadele edelim. Bu mücadele Türkiye deki demokrasi mücadelesine çok büyük katkı sunacağı gibi, Diktatör Erdoğan’ın zayıflamasını da beraberinde getirecektir.

Bizler, Erdogan not welcome bileşenleri olarak, demokrasiden yana olan yerli-göçmen herkesi 29 Eylülde Berlin’de yapacağımız, Diktatör Tayyip Erdoğan’ı  ve Alman Devletinin ikiyüzlü politikalarını protesto etmek için düzenleyeceğimiz yürüyüs- mitinge katılmaya, Türkiye’deki demokrasi güçleriyle dayanışmayı güçlendirmeye çağırıyoruz. 29 Eylul Yürüyüs ve Mitingine  katilalim, demokrasi mücadelesine güc verelim

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close